„Kai sieloms neliko medžių“

Rugsėjo 27 d. IIb klasės mokiniai kartu su lietuvių kalbos mokytoja metodininke Rita Krasnauskiene aplankė ekspoziciją „Kai sieloms neliko medžių”, esančią Pirmojo Alytaus Kraštotyros muziejuje. Ten mokiniai susipažino su jotvingių gentimi, jos palikimu. Sužinojome, kad ekspozicija taip pavadinta todėl, kad jotvingiai tikėjo, jog sielos įsikūnija medžiuose.

Gidas papasakojo apie jotvingių gyvenimą nuo akmens amžiaus iki 1581 metų, kada Alytui buvo suteiktos Magdeburgo miesto teisės. Sužinojome, kad jotvingių kalba panėšėjo į dabartines lietuvių, latvių, lenkų ir netgi lotynų kalbas. Jotvingių – lenkų kalbų žodynas buvo rastas šiaurinėje Belovežo girios dalyje, jame rasta tokių žodžių, kaip „as” – aš, „tu” – tu, „dontis” – dantis ir pan. Jotvingiai paliko daugybę pilkapių, kuriuos kasinėjantys archeologai atranda įvairių daiktų ir taip sužino vis daugiau faktų apie genties gyvenimą.

Taigi sužinojome daug informacijos apie savo miestą ir senąją jotvingių kalbą, o popietė muziejuje buvo praleista produktyviai.

Eglė Turčinavičiūtė, IIb

Parašykite komentarą