Dar kartą apie matematiką ir matematikus

„Matematika gyvenime“, „Matematikos taikymai“, „Matematika aplink mus“ – teiginiai, kalbantys apie matematikos svarbą. Žvelgdama į gimnazijos nuotrauką iš paukščio skrydžio susimąstau, kiek daug matematinių figūrų, kiek įvairių uždavinių galima sukurti. Pagalvoju, jeigu į tą objektą žiūri inžinierius ar ekonomistas, tikriausiai mato didelius skaičius. Na, o jeigu žiūri menininkas, gal mąsto, kur link plaukia laivas? Kur mintimis nukeliauja mokinukas? Ar jis, kaip ir mes, mokytojai, nori keliauti pažinimo laivu svajonių link???

Jaunųjų matematikų mokyklėlė moko ne tik spręsti sudėtingas lygtis, pertvarkyti algebrinius reiškinius, įrodinėti geometrijos tiesas, logiškai mąstyti, bet ir pamatyti tikrąjį matematikos grožį, pritaikyti jos žinias kasdieniniame gyvenime. Tai įgyvendinti padeda ne tik matematikos užsiėmimai, bet ir susitikimai su įdomiais žmonėmis.

Dalinuosi II c klasės mokinės Kornelijos Ažnaitės įspūdžiais:

„Lietingą spalio 23 d. popietę, mes, jaunieji matematikai, svečiavomės VU. Matematikos ir informatikos fakulteto prodekanė Kristina Kaulakytė supažindino su MIF studijų programomis bei studijomis ir praktika užsienyje, paaiškino, kokios yra karjeros galimybės baigus studijas šiame fakultete. Vėliau prodekanė pateikė įdomių faktų iš matematikos istorijos. Daugeliui mokinių matematika atrodo abstraktybių ir loginio mąstymo pasaulis, gyvenime nepritaikomas dalykas, todėl visus itin sudomino prodekanės pasakojimas apie matematikos taikymą gyvenime. Ji pateikė įvairių matematikos taikymo pavyzdžių. Mes sužinojome, kaip nuo butelio sudėties priklauso ,,Coca-Cola“ gėrimo skonis, nustebome, kad galima matematiškai suskaičiuoti, kodėl įvyksta lėktuvų avarijos. Įdomu buvo sužinoti, kad prireiktų 15 metų, jei norėtume peržiūrėti video įrašus, įkeltus ,,YouTube“ per vieną dieną. Informacija, kad kas minutę pasaulyje yra išsiunčiama 200 mln. elektroninių laiškų, irgi buvo netikėta. Suvokėme, kad matematika padeda suprasti ir kurti pasaulį. Vizitą VU Matematikos ir informatikos fakultete baigėme apžiūrėdami fakulteto biblioteką ir studentų darbo ir poilsio vietas. Ši išvyka mums be galo patiko.”

Įdomus tiek mokiniams, tiek ir mokytojoms susitikimas įvyko lapkričio 26 dieną. II ir III gimnazijos klasių jaunieji matematikai apsilankė VU Matematikos ir informatikos fakulteto Duomenų mokslo ir skaitmeninių technologijų institute. Programavimo gudrybių mokė šio instituto Kognityvinių skaičiavimų grupės jaunesnysis mokslo darbuotojas, asistentas Martynas Sabaliauskas. Pasakojimą pradėjo gražiu matematiniu uždaviniu apie piramidžių tūrių santykį. Grožėjomės studentų sukurtais pavyzdžiais naudojant daugiakampius. Supratome, kad programavimo kalba įdomi, bet kartu ir labai sudėtinga.

Gimnazijoje lankėsi SEB banko Alytaus skyriaus vadovas Darius Lynykas. Mokiniai ne tik išgirdo praktinių patarimų, kaip taupyti, bet ir sužinojo, kokios paklausiausios profesijos išliks netolimoje ateityje.

Jaunųjų matematikų mokyklos veikla skatina tyrinėti, ieškoti sprendimo kelių, domėtis naujovėmis, nes, kaip teigia populiarus rašytojas amerikietis Zig Ziglar, „Tai, ką įgyji siekdamas tikslų, nėra taip svarbu, kaip tai, kuo tampi jų besiekdamas”.

Matematikos mokytoja Angelė Jonienė

Parašykite komentarą