Jeigu tu žmogus…

Šiandien, rugsėjo 18-ąją, gimnazijoje vyko krašto pažinimo pamokos. 8, I ir II klasių mokiniai iš anksto minėjo Lietuvos žydų genocido dieną, kurios minėjimą organizavo lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja metodininkė Irena Leščinskienė bei gimnazijos vyresnysis specialusis pedagogas Alvydas Smalstys. Susirinkusieji salėje rytą pradėjo malda ir po įtaigaus mokytojos žodžio turėjo galimybę pamatyti Audriaus Juzėno režisuotą filmą ,,Vilniaus getas“. Po filmo aptarimo klasėse vėl visi susirinko į salę, kur vyko trumpa meninė kompozicija. Po jos kalbėjo Izraelio valstybės nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvai Yossef Levy, kuris teigė, kad ne visa istorija graži, bet ją reikia pažinti, kad skausmingi įvykiai nepasikartotų. Jis pabrėžė, kad žydų ir lietuvių istorijos labai panašios ir tai jas tik dar labiau suartina.

,,Ne kilmė eina prieš žmogų, o žmogus.“ ,,Nėra mes – jie. Žydai – lietuviai,“- teigė rašytojas Markas Zingeris. Anot rašytojo, buvo peržengtos visos ribos ir kaimynas žudė kaimyną. Reikia prisiminti istoriją, kad visa tai nepasikartotų.

Vicemeras Šarūnas Klėgeris teigė, kad apima dvejopi jausmai. Istorija ir Europai, ir Lietuvai svarbi. Svarbu suvokti ir išmokti pamokas.

Po susitikimo mokiniai ėjo į žydų žudynių vietą Vidzgirio miške ir tylos minute bei įtaigiu mokytojų žodžiu pagerbė nužudytuosius.

,,Be praeities nebus ateities“.

Audriaus Juzėno režisuotas filmas ,,Vilniaus getas“ atskleidė žydų gyvenimą karo metais Vilniuje įkurtame gete. Filme pasakojama apie teatrą ir jo aktorius – žmones, kurių aistrą kurti karas pavertė pigia klastote. Menininkų nevilties sarkazmas, ryžtas, žaidimas dėl išgyvenimo, mažos pergalės ir galybė nekaltųjų kraujo… Šokiruojančios scenos atskleidė tragišką žydų padėtį Antrojo pasaulinio karo metais, o pats filmas pateiktas per subtilų beprotybės spektrą.

Vygantė Jezukevičiūtė, IIb

 

Filmas buvo labai įdomus, įtraukiantis. Buvo sukrečiančių vaizdų, kurie privertė susimąstyti ir leido suprasti, koks buvo sunkus nekaltų žmonių gyvenimas okupantų priespaudoje. Filmas parodė, kad turėtume būti dėkingi, jog esame laisvi ir nepriklausomi, ir džiaugtis tuo, ką turime.

Gabija Bagdžiūtė, IIb

 

Filmas ,,Vilniaus getas“ – tai filmas apie Lietuvos sostinėje gyvenusius žydus Antrojo pasaulinio karo metu. Istorija sukrečia žiauriais faktais, negailestingu vokiečių elgesiu su žydais, jų gyvenimo sąlygomis, daugybe mirčių. Filme taip pat atskleidžiama meilės bei neapykantos istorija tarp nacių karininko ir dainininkės žydaitės, dėl kurios Vilniaus gete įkuriamas teatras. Manau, jog verta peržiūrėti šį filmą ir įsigilinti į žydų padėtį Antrojo pasaulinio karo metu.

Raula Sakalauskaitė, IIb