Projektas „Kuriu pamokas ir savo ateitį pats“. Pažintis su kario profesija

Gegužės 30 d. IIc klasės mokiniai, dalyvaujantys projekte „Kuriu pamokas ir savo ateitį pats“, su mokytojomis Laimute Grigūniene ir Rasmute Baliukoniene lankėsi Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų batalione ir susipažino su kario profesija.

Regioninės karo prievolės vadas R. Janulevičius supažindino su Krašto apsaugos sistema, Lietuvos kariuomenės struktūra, padaliniais, simbolika, karių laipsniais, sausumos pajėgomis, kurios dirba ir tarptautiniuose junginiuose. Šios pajėgos vykdo slaptas užduotis, todėl turi išskirtinę aprangą ir įrangą. Priminė, kokios vertybės ypač aktualios Lietuvos kariams. Vadas ypač pabrėžė 139 Lietuvos Konstitucijos straipsnį, skelbiantį, kad valstybės gynimas nuo užsienio ginkluoto užpuolimo – kiekvieno Lietuvos Respublikos piliečio teisė ir pareiga.

R. Janulevičius paaiškino, kaip vykdomas šaukimas į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą, pabrėžė, jog 9 mėnesių trukmės kariniai mokymai vyksta Lietuvos kariuomenės vienetuose visoje Lietuvoje, jei nepakanka savanoriškai atvykusių atlikti karo tarnybą, toliau privaloma tvarka šaukiami karo prievolininkai nuo 19 iki 26 metų (įskaitytinai). Šaukiamųjų sąrašai pagal regionus sudaromi atsitiktine tvarka naudojantis kompiuterine programa. Atlikti pradinę tarnybą naudinga ne tik dėl atlygio, aprūpinimo, fizinio pasirengimo, bet ir galimybės stojant į aukštąsias mokyklas gauti papildomų balų.

Vadas paaiškino, kaip vykdoma Krašto apsaugos savanorių pajėgų veikla, kaip atliekama karinė tarnyba derinama su darbu, kuo savanorių tarnyba skiriasi nuo profesinės karo tarnybos. Mokiniai buvo supažindinti su studijų Lietuvos karo akademijoje galimybėmis ir sąlygomis.

Visuomenės informavimo specialistė G. Veniukevičienė supažindino mokinius su Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono šūkiu, papasakojo, kaip buvo įkurtas šis batalionas, paaiškino, kodėl Didžiosios kunigaikštienės Birutės motorizuotojo pėstininkų bataliono kareivinėms buvo suteiktas seržanto A. Jarmalavičiaus vardas ir atidengta memorialinė lenta.

Po filmo mokiniai susipažino su karių gyvenimo sąlygomis, ginklais ir technika, turėjo puikią progą išbandyti savo taiklumą šaudydami į taikinius.

Anot mokinių, „šis apsilankymas buvo tikrai naudingas, informatyvus ir įdomus“ (Akvilė), „buvo iš tiesų labai įdomu ne tik pamatyti gyvenimą, kurį gyvena šauktiniai, bet ir patiems pajusti“ (Raminta). „Gyventi kambaryje su 4-6 žmonėmis nėra taip baisu, kaip kalbama. Viskas turi būti punktualu ir greita. Išgyventi įmanoma.“ „Buvo įdomu pamatyti, koks yra kariškių gyvenimas kiekvieną dieną“ (Meda).

Ši viešnagė batalione ne tik puiki galimybė susipažinti su kariūnų gyvenimu, išbandyti save, bet ir galimybė apsispręsti dėl savo ateities.

Mokytojos Laimutė Grigūnienė ir Rasmutė Baliukonienė